Preseason games, results
by: Euroleague.net
September 24, 2013

AUGUST
22
Partizan NIS Belgrade - OKK Belgrade Exhibition, Belgrade, Serbia 81-55
24
Strasbourg - Souffelweyersheim Exhibition, La Rontonde, France 72-79
24
Brose Baskets Bamberg - Ludwigsburg Exhibition, Ludwigsburg, Germany (scores by quarter) 62-82
26
Budivelnik Kiev - Turiba Exhibition, Riga, Latvia 103-61
27
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - Sloga Kraljevo Exhibition, Zlatibor, Serbia 104-63
28
Strasbourg - SLUC Nancy Exhibition, Geispolsheim, France 68-83
29
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - CSU Asesoft Exhibition, Zlatibor, Serbia 92-74
30
Strasbourg - Dijon Exhibition, Vittel, France 63-57
30
Budivelnik Kiev - VEF Riga Exhibition, Riga, Latvia 81-88
30
Zalgiris Kaunas - Tarvas Rakvere Stepas Butautas Cup, Kaunas, Lithuania 92-66
30
Partizan NIS Belgrade - MZT Skopje Exhibition, Gevgelija, FYROM 81-90
31
Strasbourg - SLUC Nancy Exhibition, Vittel, France 92-95
31
JSF Nanterre - Le Mans Exhibition, Vannes, France 90-81
31
Budivelnik Kiev - Neptunas Klaipeda Exhibition, Riga, Latvia 73-75
31
Zalgiris Kaunas - VEF Riga Stepas Butautas Cup, Kaunas, Lithuania 70-72
31
Partizan NIS Belgrade - Gevgelija Exhibition, Gevgelija, FYROM 88-65
SEPTEMBER
1
Stelmet Zielona Gora - SKM Nowa Sol Exhibition, Nowa Sol, Poland 106-47
1
JSF Nanterre - Cholet Basket Exhibition, Vannes, France 86-93
1
Partizan NIS Belgrade - PAOK Exhibition, Gevgelija, FYROM 76-71
2
Anadolu Efes Istanbul - Aliaga Exhibition, Bolu, Turkey 64-52
3
Anadolu Efes Istanbul - Edirne Exhibition, Bolu, Turkey 97-78
3
Brose Baskets Bamberg - Ludwigsburg Exhibition, Bamberg, Germany 90-71
4
Anadolu Efes Istanbul - TED Kolej Exhibition, Bolu, Turkey 80-65
4
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - EWE Oldenburg Exhibition, Belgrade, Serbia 71-61
5
Montepaschi Siena - Sam Massagno Exhibition, Bormio, Italy 113-60
6
RheinStars Köln vs. FC Bayern Munich Exhibition, Köln, Germany 101-37
6
Partizan NIS Belgrade - Sloga Exhibition, Kraljevo, Serbia 83-52
6
Stelmet Zielona Gora - CEZ Nymburk Nuremberg Tournament, Nuremberg, Germany 78-80
6
Strasbourg - Frankfurt Exhibition, Schiltigheim, Germany 64-73
6
JSF Nanterre - Cholet Basket Sable Tourney, Sable, France 85-69
6
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - Pinar Karsyaka Exhibition, Belgrade, Serbia 87-60
7
EA7 Milan - PMS Torino Exhibition, Alzano Lombardo, Italy 83-65
7
Real Madrid - Cajasol Cordoba Tourney, Cordoba, Spain 86-64
7
FC Bayern Munich - Telekom Baskets Bonn Krombacher Challenge in Hagen, Germany 76-81
7
Stelmet Zielona Gora - Artland Dragons Nuremberg Tournament, Nuremberg, Germany 81-78
7
Budivelnik Kiev - Lokomotiv Kuban Krasnodar Garastas Cup, Klaipeda, Lithuania 89-83
7
Strasbourg - Frankfurt Exhibition, Colmar, Germany 66-55
7
JSF Nanterre - Le Mans Sable Tourney, Sable, France 84-89
7
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - Tamis Exhibition, Pancevo, Serbia 78-43
8
FC Bayern Munich vs. Goettingen (3rd Place) Krombacher Challenge in Hagen, Germany 95-86
8
FC Barcelona - FIATC Joventut Exhibition, Sant Julia de Vilatorta, Spain 60-49
8
Montepaschi Siena - Cimberio Varese Exhibition, Sondrio, Italy 90-82
8
Stelmet Zielona Gora - Nuremberg Nuremberg Tournament, Nuremberg, Germany 59-79
8
Budivelnik Kiev - Lietuvos Rytas Garastas Cup, Klaipeda, Lithuania 85-86
8
Zalgiris Kaunas - Neptunas Klaipeda Garastas Cup, Klaipeda, Lithuania 77-79
9
Brose Baskets Bamberg - PGE Turow Exhibition, Bamberg, Germany 84-85
9
Galatasaray Liv Hospital - Lugano Tigers Exhibition, Bormio, Italy 76-66
9
Lokomotiv Kuban Krasnodar - Lietuvos Rytas Garastas Cup, Klaipeda, Lithuania 96-77
9
Zalgiris Kaunas - Nizhny Novgorod Garastas Cup, Klaipeda, Lithuania 72-56
9
Neptunas - Budivelnik Kiev Garastas Cup, Klaipeda, Lithuania 72-81
10
Galatasaray Liv Hospital - Neuchatel Basket Exhibition, Bormio, Italy 83-61
10
Strasbourg - Elan Chalon Exhibition, Besançon, France 76-92
10
Zalgiris Kaunas vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar Garastas Cup, Klaipeda, Lithuania 96-93
10
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - Buducnost Exhibition, Belgrade, Serbia 82-60
11
s.Oliver Baskets - FC Bayern Munich flyeralarm charity cup in Würzburg, Germany 73-67
11
Partizan NIS Belgrade - Radnicki Exhibition, Belgrade, Serbia 75-80
11
Unicaja Malaga - Joventut Exhibition, Vielha, Spain 79-71
12
Stelmet Zielona Gora - Alba Berlin Exhibition, Berlin, Germany 79-80
12
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - Politehnika Exhibition, Belgrade, Serbia 83-56
12
Maccabi Electra - Maccabi Rishon Lezion Exhibition, Hadar Yosef, Israel 97-93
13
Panathinaikos Athens - Foshan Long Lions Exhibition, Foshan, China 67-66
13
CSKA Moscow - Pistoia Exhibition, Pistoia, Italy 53-64
13
Brose Baskets Bamberg - Bremerhaven Exhibition, Lich, Germany 98-75
13
Banvit Bandirma - Galatasaray Liv Hospital Tubad Tournament , Istanbul, Turkey 80-78
13
EA7 Milan - Dinamo Sassari Brindisi Tourney, Brindisi, Italy 71-89
13
Anadolu Efes Istanbul - BC Khimki Tubad Tournament, Istanbul, Turkey 68-72
13
Limoges - JSF Nanterre Exhibition, Limoges, France 94-78
14
Zalgiris Kaunas vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar Exhibition, Kaunas, Lithuania 86-73
14
Nizhniy Novgorod - Budivelnik Kyiv Exhibition 70-85
14
Real Madrid - Valencia Basket Club Sportquarter Series, Madrid, Spain 72-78
14
La Bruixa d'Or - FC Barcelona Exhibition, Sabadell, Spain 70-76
14
Montepaschi Siena - CSKA Moscow
Exhibition, Siena, Italy 47-73
14
Galatasaray Liv Hospital - BC Khimki Tubad Tournament, Istanbul, Turkey 81-73
14
EA7 Milan - Caserta Brindisi Tourney, Brindisi, Italy 83-76
14
Stelmet Zielona Gora - Alba Berlin Exhibition, Zielona Gora, Poland 63-78
14
Anadolu Efes Istanbul - Banvit BK Tubad Tournament, Istanbul, Turkey 58-82
14
Olympiacos Piraeus - Montegranaro Exhibition, Patra, Greece 88-74
15
Real Madrid - Estudiantes Sportquarter Series, Madrid, Spain 90-83
15
Pau-Orthez - Laboral Kutxa Exhibition, Mourenx, France 90-83
15
Anadolu Efes Istanbul - Galatasaray Liv Hospital Tubad Tournament, Istanbul, Turkey 85-90
15
Unicaja Malaga - Murcia Exhibition, Lleida, Spain 103-85
15
Olympiacos Piraeus - Apollonas Patron Exhibition, Patra, Greece 76-59
16
Zmoki Minsk - Budivelnik Kyiv Exhibition 94-88
16
Partizan NIS Belgrade - Cajasol Exhibition, Malaga, Spain 63-91
16
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - Enisey Exhibition, Belgrade, Serbia 77-66
17
Partizan NIS Belgrade - Murcia Exhibition, Malaga, Spain 77-66
17
CSKA Moscow - Virtus Bologna Exhibition, Bologna, Italy 75-59
17
Montepaschi Siena - Lucca Exhibition, Lucca, Italy 93-81
17
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - Mega Vizura Exhibition, Belgrade, Serbia 80-76
18
CSKA Moscow - Reggio Emilia Exhibition, Reggio Emilia, Italy 64-52
18
JSF Nanterre - Blusens Monbus Exhibition, Nanterre, France 83-76
19
Budivelnik Kyiv – Zalgiris Kaunas Exhibition, Klaipeda, Lithuania 96-77
19
USC Heidelberg vs. FC Bayern Munich Exhibition, Heidelberg, Germany 82-102
19
Unicaja Malaga - Partizan NIS Belgrade Costa del Sol Tourney, Coin, Spain 74-70
19
Galatasaray Liv Hospital - EA7 Milan Exhibition, Milan, Italy 74-66
19
Strasbourg - Dijon Alfortville Tourney, Alfotrville, France 70-85
20
Stelmet Zielona Gora vs. FC Bayern Munich Mulhouse Trophy, France 77-92
20
Real Madrid - Partizan NIS Belgrade Costa del Sol Tourney, Benahavis, Spain 75-66
20
CSKA Moscow - Virtus Bologna Pesaro Tourney, Pesaro, Italy 74-76
20
Brose Baskets Bamberg - Banvit Bandirma Maxit Cup, Bamberg, Germany 79-72
20
Strasbourg - Paris Alfortville Tourney, Alfotrville, France 68-84
20
Vuelle Pesaro - FC Barcelona Pesaro Tourney, Pesaro, Italy 86-87
20
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - JSF Nanterre Mulhouse Trophy, France 78-41
21
FC Bayern Munich vs. Crvena Zvezda Telekom Mulhouse Trophy, France 73-77
21
Stelmet Zielona Gora - JSF Nanterre Mulhouse Trophy, France 78-74
21
Unicaja Malaga - Real Madrid Costa del Sol Tourney, Estepona, Spain 66-60
21
CSKA Moscow - Vuelle Pesaro
Pesaro Tourney, Pesaro, Italy 72-81
21
FC Barcelona - Virtus Bologna
Pesaro Tourney, Pesaro, Italy 111-92
21
Galatasaray Liv Hospital - Montepaschi Siena Exhibition, Sardinia, Italy 73-63
21
EA7 Milan - Union Olimpija Ljubljana Exhibition, Pavia, Italy 85-63
21
Laboral Kutxa - Guipuzkoa Basket Exhibition, Getafe, Spain 78-82
22
JSF Nanterre vs. FC Bayern Munich Mulhouse Trophy, France 76-60
22
Stelmet Zielona Gora - Crvena Zvezda Telekom Belgrade Mulhouse Trophy, France 75-80
22
Brose Baskets Bamberg - Aris Thessaloniki Maxit Cup, Bamberg, Germany 74-61
22
Galatasaray Liv Hospital - Besiktas Exhibition, Sardinia, Italy 56-42
22
EA7 Milan - Union Olimpija Ljubljana Exhibition, Brescia, Italy 85-63
22
Herbalife Gran Canaria - Lokomotiv Kuban Krasnodar Exhibition, Marbella, Spain 83-74
22
Laboral Kutxa - Fuenlabrada Exhibition, Getafe, Spain 84-81
22
Antwerp-Maccabi Electra Exhibition 52-69
24
Partizan NIS Belgrade - Gran Canaria Exhibition, Malaga, Spain 60-75
24
Belgacom Spirou Charleroi - Maccabi Electra Tel Aviv Exhibition, Charleroi, Belgium 64-66
24
Olympiacos Piraeus - Budivelnik Kiev Rixos Cup, Istanbul, Turkey 80-72
24
Fenerbahce Ulker Istanbul - Besiktas JK Istanbul Rixos Cup, Istanbul, Turkey 49-56
24
Belgacom Spirou - Maccabi Electra Charleroi, Belgium 64-66
25
Galatasaray Liv Hospital - Dinamo Sassari Exhibition, Sardinia, Italy 70-76
25
Budivelnik Kiev - Anadolu Efes Istanbul Rixos Cup, Istanbul, Turkey 63-73
25
Zalgiris Kaunas - Besiktas JK Istanbul Rixos Cup, Istanbul, Turkey 62-78
25
Stelmet Zielona Gora - CCC Polokowice Exhibition, Polokowice, Poland 110-101
25
JSF Nanterre - Paris Levallois French Supercup, France 72-81
26
FC Bayern Munich vs. FC Barcelona Exhibition, Munich, Germany 78-85
26
Anadolu Efes Istanbul - Olympiacos Piraeus Rixos Cup, Istanbul, Turkey 78-83
26
Fenerbahce Ulker Istanbul - Zalgiris Kaunas Rixos Cup, Istanbul, Turkey 77-82
27
Galatasaray Liv Hospital - Krasnie Samara Cagliari Tourney, Cagliari, Italy 74-72
27
Montepaschi Siena - Dinamo Sassari Cagliari Tourney, Cagliari, Italy 75-66
27
Stelmet Zielona Gora - Virtus Roma
Zielona Gora Tourney, Zielona Gora, Poland 65-71
27
Fenerbahce Ulker Istanbul - Budivelnik Kiev, 5/6th place Rixos Cup, Istanbul, Turkey 78-86
27
Anadolu Efes Istanbul - Zalgiris Kaunas, 3/4th place Rixos Cup, Istanbul, Turkey 94-65
27
Olympiacos Piraeus - Besiktas JK Istanbul, FINAL Rixos Cup, Istanbul, Turkey 87-86
28
Real Madrid - Rio Natura Monbus Exhibition, Santiago de Compostela, Spain 78-83
28
CSKA Moscow - Panathinaikos Athens Alexander Gomelskiy Cup, Moscow, Russia 72-49
28
Maccabi Electra Tel Aviv - Lokomotiv Kuban Krasnodar Alexander Gomelskiy Cup, Moscow, Russia 61-71
28
Montepaschi Siena - Galatasaray Liv Hospital Cagliari Tourney, Cagliari, Italy 73-62
28
EA7 Milan - Cremona Lombardia Tourney, Desio, Italy 96-91
28
Crvena Zvezda Telekom Belgrade - PGE Turow Exhibition, Belgrade, Serbia 82-58
28
Unicaja Malaga - Valencia Basket
Sport Quarter Series Tourney, Murcia, Spain 82-90
29
Laboral Kutxa - CAI Zaragoza Exhibition, Zaragoza, Spain 81-67
29
Unicaja Malaga - UCAM Murcia Sport Quarter Series Tourney, Murcia, Spain 74-81
29
Panathinaikos Athens - Maccabi Electra Alexander Gomelskiy Cup, 3rd place, Moscow, Russia 80-74
29
CSKA Moscow - Lokomotiv Kuban Krasnodar Alexander Gomelskiy Cup, Final, Moscow, Russia 76-65
29
FC Barcelona - B. Fuenlabrada Exhibition, Tarrega, Spain 98-64
29
FC Bayern Munich - ratiopharm Ulm Exhibition, Bonn, Germany 90-98
30
Zalgiris Kaunas – Unics Kazan Exhibition, Kaunas, Lithuania 58-79
OCTOBER
1
Real Madrid - Asefa Estudiantes Madrid Trophy, Madrid, Spain 86-69
1
Laboral Kutxa - Asvel Villeurbanne Exhibition, Vitoria, Spain 76-64
1
Fenerbahce Ulker Istanbul - Tofas Turkish Cup Evaluation Games, Edirne, Turkey 87-76
2
Fenerbahce Ulker Istanbul - Torku Konya Turkish Cup Evaluation Games, Edirne, Turkey 74-69
2
Panathinaikos Athens - Astana Exhibition, Athens, Greece 73-62
3
Fenerbahce Ulker Istanbul - Olin Edirne
Turkish Cup Evaluation Games, Edirne, Turkey 98-54
4
Montepaschi Siena - Reggia Caserta Exhibition, Siena, Italy 82-78
4
Real Madrid - Bilbao Basket Spanish Supercup, Vitoria, Spain 100-61
4
FC Barcelona - Laboral Kutxa Spanish Supercup, Vitoria, Spain 98-73
4
Olympiacos Piraeus - Pinheros Sky Intercontinental Cup, Sao Paulo, Brazil 81-70
4
Panathinaikos Athens - Lukoil Petros Ikonomakis Tourney, Rethymno, Greece 83-74
5
Real Madrid - FC Barcelona Spanish Supercup, Vitoria, Spain 83-79
5
Stelmet Zielona Gora - EA7 Milan Wroclaw Tourney, Wroclaw, Poland 60-71
5
Fenerbahce Ulker Istanbul - Oklahoma City Thunder Exhibition, Istanbul, Turkey 82-95
5
Panathinaikos Athens - Rethymno Petros Ikonomakis Tourney, Rethymno, Greece 83-77
6
Olympiacos Piraeus - Pinheros Sky Intercontinental Cup, Sao Paulo, Brazil 86-69
6
EA7 Milan - PGE Turow Zgorzelec
Wroclaw Tourney, Wroclaw, Poland 80-66
6
Stelmet Zielona Gora - WKS Slask Wroclaw
Wroclaw Tourney, Wroclaw, Poland 105-74
6
Panathinaikos Athens - Panionios Petros Ikonomakis Tourney, Rethymno, Greece 70-55
7
CSKA Moscow - Minnesota Timberwolves EB World Tour, Minneapolis, USA 108-106
9
Fenerbahce Ulker Istanbul - Galatasaray Liv Hospital Presidential Cup, Istanbul, Turkey 64-62
9
Stelmet Zielona Gora - Trefl Sopot Polish Cup, Zielona Gora, Poland 71-76
10
CSKA Moscow - San Antonio Spurs EB World Tour, San Antonio, USA 0-0
11
Real Madrid - Beijing Ducks EB World Tour, Beiging, China 0-0
PrintPrint Send to a FriendSend to a Friend ShareShare