Euroleague 2009-10, Regular Season Calendar
by: Euroleague.net
July 9, 2009
Group A
Group B
Group C
Group D
ASVEL BASKET
MONTEPASCHI SIENA
REGAL FC BARCELONA
KK CIBONA ZAGREB
ZALGIRIS KAUNAS
FENERBAHCE ULKER
UNICAJA
EFES PILSEN ISTANBUL
TEAM QR2A
LIETUVOS RYTAS
PARTIZAN BELGRADE
OLYMPIACOS PIRAEUS
UNION OLIMPIJA
CAJA LABORAL
CSKA MOSCOW
VIRTUS ROMA
MACCABI ELECTRA
TEAM QR2B
REAL MADRID
PANATHINAIKOS ATHENS
EWE B. OLDENBURG
ARMANI JEANS MILANO
KHIMKI MOSCOW REGION
ASSECO PROKOM
Regular Season, Game 1, October 21-22, 2009
Group A
FENERBAHCE ULKER Vs. REGAL FC BARCELONA October 21, 19:15 CET
KK CIBONA ZAGREB Vs. MONTEPASCHI SIENA October 21, 18:30 CET
ZALGIRIS KAUNAS Vs. ASVEL B. LYON VILLEURBANNE October 21, 18:45 CET
Group B
OLYMPIACOS PIRAEUS Vs. TEAM QR2A October 21, 18:15 CET
LIETUVOS RYTAS Vs. EFES PILSEN ISTANBUL October 22, 18:45 CET
PARTIZAN BELGRADE Vs. UNICAJA October 22, 20:45 CET
Group C
TEAM QR2B Vs. CSKA MOSCOW October 21, 2009
VIRTUS ROMA Vs. CAJA LABORAL October 22, 20:30 CET
MACCABI ELECTRA TEL AVIV Vs. UNION OLIMPIJA October 15, 20:00 CET
Group D
ASSECO PROKOM Vs. EWE B. OLDENBURG October 21, 19:45 CET
ARMANI JEANS MILANO Vs. PANATHINAIKOS ATHENS October 22, 20:30 CET
BC KHIMKI MOSCOW REGION Vs. REAL MADRID October 22, 18:00 CET

Regular Season, Game 2, October 28-29, 2009
Group A
ASVEL B. LYON VILLEURBANNE Vs. FENERBAHCE ULKER October 28, 20:30 CET
MONTEPASCHI SIENA Vs. ZALGIRIS KAUNAS October 29, 20:30 CET
REGAL FC BARCELONA Vs. KK CIBONA ZAGREB October 29, 20:45 CET
Group B
UNICAJA Vs. OLYMPIACOS PIRAEUS October 28, 20:45 CET
EFES PILSEN ISTANBUL Vs. PARTIZAN BELGRADE October 29, 19:15 CET
TEAM QR2A Vs. LIETUVOS RYTAS October 28, 2009
Group C
UNION OLIMPIJA Vs. TEAM QR2B October 29, 20:30 CET
CAJA LABORAL  Vs. MACCABI ELECTRA TEL AVIV October 29, 20:30 CET
CSKA MOSCOW Vs. VIRTUS ROMA October 28, 18:15 CET
Group D
REAL MADRID Vs. ASSECO PROKOM October 28, 20:45 CET
PANATHINAIKOS ATHENS Vs. BC KHIMKI MOSCOW REGION October 29, 20:15 CET
EWE B. OLDENBURG Vs. ARMANI JEANS MILANO October 28, 20:00 CET

Regular Season, Game 3, November 4-5, 2009
Group A
FENERBAHCE ULKER Vs. KK CIBONA ZAGREB November 4, 19:15 CET
ZALGIRIS KAUNAS Vs. REGAL FC BARCELONA November 5, 18:45 CET
ASVEL B. LYON VILLEURBANNE Vs. MONTEPASCHI SIENA November 4, 19:00 CET
Group B
OLYMPIACOS PIRAEUS Vs. LIETUVOS RYTAS November 4, 18:15 CET
PARTIZAN BELGRADE Vs. TEAM QR2A November 5, 20:45 CET
UNICAJA Vs. EFES PILSEN ISTANBUL November 5, 20:45 CET
Group C
TEAM QR2B Vs. VIRTUS ROMA November 5, 2009
MACCABI ELECTRA TEL AVIV Vs. CSKA MOSCOW November 5, 20:00 CET
UNION OLIMPIJA Vs. CAJA LABORAL  November 5, 20:30 CET
Group D
ASSECO PROKOM Vs. ARMANI JEANS MILANO November 4, 19:45 CET
BC KHIMKI MOSCOW REGION Vs. EWE B. OLDENBURG November 4, 18:00 CET
REAL MADRID Vs. PANATHINAIKOS ATHENS November 5, 20:45 CET

Regular Season, Game 4, November 11-12, 2009
Group A
FENERBAHCE ULKER Vs. MONTEPASCHI SIENA November 11, 19:15 CET
REGAL FC BARCELONA Vs. ASVEL B. LYON VILLEURBANNE November 12, 20:45 CET
KK CIBONA ZAGREB Vs. ZALGIRIS KAUNAS November 11, 18:30 CET
Group B
OLYMPIACOS PIRAEUS Vs. EFES PILSEN ISTANBUL November 12, 20:15 CET
TEAM QR2A Vs. UNICAJA November 11, 2009
LIETUVOS RYTAS Vs. PARTIZAN BELGRADE November 12, 18:45 CET
Group C
TEAM QR2B Vs. CAJA LABORAL  November 11, 2009
CSKA MOSCOW Vs. UNION OLIMPIJA November 11, 18:15 CET
VIRTUS ROMA Vs. MACCABI ELECTRA TEL AVIV November 12, 20:30 CET
Group D
ASSECO PROKOM Vs. PANATHINAIKOS ATHENS November 11, 19:45 CET
EWE B. OLDENBURG Vs. REAL MADRID November 11, 20:00 CET
ARMANI JEANS MILANO Vs. BC KHIMKI MOSCOW REGION November 12, 20:30 CET

Regular Season, Game 5, November 25-26, 2009
Group A
ZALGIRIS KAUNAS Vs. FENERBAHCE ULKER November 25, 18:45 CET
ASVEL B. LYON VILLEURBANNE Vs. KK CIBONA ZAGREB November 25, 19:00 CET
MONTEPASCHI SIENA Vs. REGAL FC BARCELONA November 26, 20:30 CET
Group B
PARTIZAN BELGRADE Vs. OLYMPIACOS PIRAEUS November 26, 20:45 CET
UNICAJA Vs. LIETUVOS RYTAS November 26, 20:45 CET
EFES PILSEN ISTANBUL Vs. TEAM QR2A November 26, 19:15 CET
Group C
MACCABI ELECTRA TEL AVIV Vs. TEAM QR2B November 26, 20:00 CET
UNION OLIMPIJA Vs. VIRTUS ROMA November 25, 20:30 CET
CAJA LABORAL  Vs. CSKA MOSCOW November 26, 20:30 CET
Group D
BC KHIMKI MOSCOW REGION Vs. ASSECO PROKOM November 25, 18:00 CET
REAL MADRID Vs. ARMANI JEANS MILANO November 26, 20:45 CET
PANATHINAIKOS ATHENS Vs. EWE B. OLDENBURG November 25, 20:15 CET

Regular Season, Game 6, December 2-3, 2009
Group A
REGAL FC BARCELONA Vs. FENERBAHCE ULKER December 3, 20:45 CET
MONTEPASCHI SIENA Vs. KK CIBONA ZAGREB December 3, 20:30 CET
ASVEL B. LYON VILLEURBANNE Vs. ZALGIRIS KAUNAS December 2, 19:00 CET
Group B
TEAM QR2A Vs. OLYMPIACOS PIRAEUS December 3, 2009
EFES PILSEN ISTANBUL Vs. LIETUVOS RYTAS December 3, 19:15 CET
UNICAJA Vs. PARTIZAN BELGRADE December 2, 20:45 CET
Group C
CSKA MOSCOW Vs. TEAM QR2B December 2, 18:15 CET
CAJA LABORAL Vs. VIRTUS ROMA December 2, 20:30 CET
UNION OLIMPIJA Vs. MACCABI ELECTRA TEL AVIV December 3, 20:30 CET
Group D
EWE B. OLDENBURG Vs. ASSECO PROKOM December 3, 20:00 CET
PANATHINAIKOS ATHENS Vs. ARMANI JEANS MILANO December 2, 18:15 CET
REAL MADRID Vs. BC KHIMKI MOSCOW REGION December 2, 20:45 CET

Regular Season, Game 7, December 9-10, 2009
Group A
FENERBAHCE ULKER Vs. ASVEL B. LYON VILLEURBANNE December 9, 19:15 CET
ZALGIRIS KAUNAS Vs. MONTEPASCHI SIENA December 10, 18:45 CET
KK CIBONA ZAGREB Vs. REGAL FC BARCELONA December 10, 18:30 CET
Group B
OLYMPIACOS PIRAEUS Vs. UNICAJA December 10, 20:15 CET
PARTIZAN BELGRADE Vs. EFES PILSEN ISTANBUL December 10, 20:45 CET
LIETUVOS RYTAS Vs. TEAM QR2A December 9, 18:45 CET
Group C
TEAM QR2B Vs. UNION OLIMPIJA December 9, 2009
MACCABI ELECTRA TEL AVIV Vs. CAJA LABORAL  December 10, 20:00 CET
VIRTUS ROMA Vs. CSKA MOSCOW December 10, 20:30 CET
Group D
ASSECO PROKOM Vs. REAL MADRID December 9, 19:45 CET
BC KHIMKI MOSCOW REGION Vs. PANATHINAIKOS ATHENS December 9, 18:00 CET
ARMANI JEANS MILANO Vs. EWE B. OLDENBURG December 9, 20:30 CET

Regular Season, Game 8, December 16-17, 2009
Group A
KK CIBONA ZAGREB Vs. FENERBAHCE ULKER December 16, 18:30 CET
REGAL FC BARCELONA Vs. ZALGIRIS KAUNAS December 17, 20:45 CET
MONTEPASCHI SIENA Vs. ASVEL B. LYON VILLEURBANNE December 16, 20:30 CET
Group B
LIETUVOS RYTAS Vs. OLYMPIACOS PIRAEUS December 16, 18:45 CET
TEAM QR2A Vs. PARTIZAN BELGRADE December 17, 2009
EFES PILSEN ISTANBUL Vs. UNICAJA December 17, 19:15 CET
Group C
VIRTUS ROMA Vs. TEAM QR2B December 16, 20:30 CET
CSKA MOSCOW Vs. MACCABI ELECTRA TEL AVIV December 17, 18:15 CET
CAJA LABORAL  Vs. UNION OLIMPIJA December 16, 20:30 CET
Group D
ARMANI JEANS MILANO Vs. ASSECO PROKOM December 17, 20:30 CET
EWE B. OLDENBURG Vs. BC KHIMKI MOSCOW REGION December 16, 20:00 CET
PANATHINAIKOS ATHENS Vs. REAL MADRID December 17, 18:15 CET

Regular Season, Game 9, January 6-7, 2010
Group A
MONTEPASCHI SIENA Vs. FENERBAHCE ULKER January 6, 20:30 CET
ASVEL B. LYON VILLEURBANNE Vs. REGAL FC BARCELONA January 7, 20:30 CET
ZALGIRIS KAUNAS Vs. KK CIBONA ZAGREB January 7, 18:45 CET
Group B
EFES PILSEN ISTANBUL Vs. OLYMPIACOS PIRAEUS January 7, 19:15 CET
UNICAJA Vs. TEAM QR2A January 7, 20:45 CET
PARTIZAN BELGRADE Vs. LIETUVOS RYTAS January 6, 20:45 CET
Group C
CAJA LABORAL  Vs. TEAM QR2B January 6, 20:30 CET
UNION OLIMPIJA Vs. CSKA MOSCOW January 7, 20:30 CET
MACCABI ELECTRA TEL AVIV Vs. VIRTUS ROMA January 7, 20:00 CET
Group D
PANATHINAIKOS ATHENS Vs. ASSECO PROKOM January 6, 18:15 CET
REAL MADRID Vs. EWE B. OLDENBURG January 6, 20:45 CET
BC KHIMKI MOSCOW REGION Vs. ARMANI JEANS MILANO January 7, 18:00 CET

Regular Season, Game 10, January 13-14, 2010
Group A
FENERBAHCE ULKER Vs. ZALGIRIS KAUNAS January 13-14, 2010
KK CIBONA ZAGREB Vs. ASVEL B. LYON VILLEURBANNE January 13-14, 2010
REGAL FC BARCELONA Vs. MONTEPASCHI SIENA January 13-14, 2010
Group B
OLYMPIACOS PIRAEUS Vs. PARTIZAN BELGRADE January 13-14, 2010
LIETUVOS RYTAS Vs. UNICAJA January 13-14, 2010
TEAM QR2A Vs. EFES PILSEN ISTANBUL January 13-14, 2010
Group C
TEAM QR2B Vs. MACCABI ELECTRA TEL AVIV January 13-14, 2010
VIRTUS ROMA Vs. UNION OLIMPIJA January 13-14, 2010
CSKA MOSCOW Vs. CAJA LABORAL  January 13-14, 2010
Group D
ASSECO PROKOM Vs. BC KHIMKI MOSCOW REGION January 13-14, 2010
ARMANI JEANS MILANO Vs. REAL MADRID January 13-14, 2010
EWE B. OLDENBURG Vs. PANATHINAIKOS ATHENS January 13-14, 2010
PrintPrint Send to a FriendSend to a Friend ShareShare

Special Features

Interviews
David Blatt - Maccabi Electra Trophy Photo Shoot - Final Four Milan 2014
Much of Maccabi Electra Tel Aviv's success has been linked to David Blatt for more than a decade. Blatt led Maccabi... MORE
Interviews
Tyrese Rice MVP - Maccabi Electra celebrates - Final Four Milan 2014
Few Turkish Airlines Euroleague fans considered Tyrese Rice one of the stars of the competition barely one week... MORE
Fanmail
David Blu - Maccabi Electra - EB13
After a year away from the game, David Blu returned to Maccabi Electra Tel Aviv for a fourth stint and has been a... MORE